DAM: Ferhat Tunç Yalnız değildir

Dersim Araştırmaları Merkezi (DAM), hakkında iki dava açılan Ferhat Tunç için bir açıklama yayınladı. 

DAM tarafından yapılan açıklamada arkadaşları Ferhat Tunç’un yalnız olmadığı vurgulanırken, tüm herkes Tunç ile danışmaya çağrıldı.

Yapılan o açıklamanın tam metni:

Dersim Araştırmaları Merkezi (DAM) genel sekreteri ve Dersim Gazetesi yayın kurulu üyesi ve yazarı Ferhat Tunç arkadaşımız yalnız değildir.

Ferhat Tunç hem “Terör örgütü Propagandası yapmak”, hem de ‘’Cumhurbaşkanına Hakaret’’  iddiası olmak üzere iki ayrı davadan yargılanıyor.

’Terör örgütü Propagandası yapmak” iddiasıyla suçlandığı dava için 14 Aralık Perşembe saat 09 00 da, Çağlayan Adliyesi 36. Ağır Ceza Mahkemesinde hâkim karşısına çıkacak.

Arkadaşımız hakkında oluşturulan iddianame, 2 yıl öncesine ait Rojava ve Kobani direnişiyle ilgili Twitter paylaşımlarından oluşuyor. Kobani düşmanlığına dayanan bir iddianameyle, Ferhat Tunç arkadaşımız cezalandırılmak isteniyor. Ferhat’ın şahsında cezalandırılmak istenen, IŞİD barbarlığına direnerek var olmaya çalışan mazlum bir halkın özgürlüğüdür.

Ferhat Tunç hayatının son 30 yılını kendisini var eden değerleri sahiplenmek adına mücadeleyle geçirmiş bir arkadaşımızdır. 30 yıllık sanat hayatı boyunca düşünceleri nedeniyle sayısız soruşturmaya maruz kaldı. Hep suçlandı, sansürlendi, tutuklandı ve ölüm tehditleri aldı.

Ferhat Tunç arkadaşımızın yalnız olmadığını belirtiyor, başta Dersimli aydın, sanat ve bilim insanları olmak üzere herkesi yarın saat 09:00da, Çağlayan Adliyesi 36. Ağır Ceza Mahkemesinde dayanışmaya çağırıyoruz.

Ayrıca arkadaşımızın Cumhurbaşkanı’na hakaret iddiasıyla yargılandığı bir diğer davanın ilk duruşması ise Şubat 2018 yılında görülecek.

Dersim Araştırmaları Merkezi