Güncel

Dersim Belediyesi Eşbaşkanı Bul’a hapis cezası!

Yerine kayyum atanan Dersim Belediye Eş Başkanı Bul’un yargılandığı davada karar açıklandı. Bul’a 8 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Mehmet Ali Bul, Tunceli 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Duruşmada söz alan Bul, gizli tanık ifadelerinin asılsız olduğunu belirterek, “Gizli tanık beyanları tamamen asılsızdır. İftira atılmıştır. Bütün bu suçlamalar benim belediye başkanlığı yaptığım dönem içerisinde gerçekleşti. Ben doğa eylemlerine, cenaze törenlerine katıldım. Bunlar bir belediye başkanının katılması gereken şeylerdir. Yasadığı eylemde bulunmadım. 83 belediyeye kayyum atanmasının siyasi bir karar olduğunu düşünüyorum. Konuşmalarımda barışı, birlikte yaşamayı dile getirmişim. Parti faaliyetleri kapsamındaki demokratik haklarımı, düşünce ve ifade özgürlüğü çerçevesinde ifade ettim. Konuşmamda, demokratik özerklik talebini Zonguldak ve Adana için de istemiştim. Irksal veya bölgesel bir talebim yoktur. Gizli tanık ifadesinde beni bir kez gördüğünü söyledi. Sizler sorunca 5-6 dedi. Gizli tanık beyanı çelişkilidir. Mahkemenin bağımsız ve tarafsız olarak hüküm vermesini istiyoruz. Tahliyemi talep ediyorum” dedi

Esas hakkında görüşünü açıklayan savcı, daha önce verdiği mütalaayı tekrar ederek, Mehmet Ali Bul’a, “terör örgütü üyesi olmak” suçlamasıyla 8 yıl 9 ay hapis cezası verdi. Bul’a “örgüt propagandası yapmak” gerekçesiyle verilen 10 aylık hapis cezasını ise erteledi.

Karara tepki gösteren Bul’un avukatları kararı temyiz edecek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı