Güncel

”Teslim olmayacağız”

15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından çıkarılan KHK’lerle kamu alanında çok sayıda kişi ihraç edildi. Çıkarılan bu yasa ile uzun yıllar yürüttüğü 37 yıllık öğretmenlik görevinden ihraç edilen eğitim emekçisi Hasan Ali Kılıç yürüttüğü mücadeleyi PİRHA’dan Ersin Özgül’e anlattı. Kılıç, Dersimli, Kürt ve Alevi olduğunu belirterek, baskılar karşısında biat etmeyeceklerini, teslim olmayacaklarını kaydetti.

Sözlerine “Dersimliyim, Kürdüm ve Aleviyim” ile başlıyor Hasan Ali Kılıç. Dersim Derneklerinde de uzun yıllar emek vermiş. 686 sayılı KHK uzun yıllar emek verdiği öğretmenlikten görevinden ihraç edilmiş. İhraç edildiğini ise bir gece yarısı arkadaşlarından öğrenmiş. Okulda benimsendiğini ve ailelerin çocuklarına kendisine vermek istediğini söylüyor. Bu karar onu yıldırmamış ve ihraç edilen diğer öğretmenlerle beraber mücadeleye başlamış. Arkadaşlarının isteği üzerine tekrar Eğitim-Sen 2 No’lu Şube Başkanlığı’nda mücadele etmeye devam ediyor.

Barışı ve halkların kardeşliğini savundum

“Neden ihraç edildiğimi doğrusu sorguladım” diyen Hasan Ali Kılıç, şunları ifade etti:

“Şöyle bir noktaya geldim. Dersimliyim, Kürdüm, Aleviyim ve sorguluyorum. Bilimsel demokratik eğitimden yanayım. Barışı, halkların kardeşliğini ve bir arada yaşamı savunuyorum. Bu ülkede savaşın olmaması ve silahların susmasını istiyorum. Yani demek ki bizi yönetenlere çok aykırı bir düşünce olarak gelmiş ki; beni ihraç ettiler.”

“Onlarca eğitimci ihraç yolunda”

Sadece kendisinin değil itiraz eden herkesin ihraç edildiğini belirten Kılıç, “Barıs akademisyenleri, ‘Bu suça ortak olmayacağız‘ dedikleri için ihraç edildiler. Bu ülkede 29 Aralık’ta can güvenliği olsun, barış içerisinde yaşam olsun, güvenlikçi bir ortamda eğitim sürsün ve veliler, öğrenciler ile birlikte öğretmenler çatışmanın olmadığı bir ortamda eğitime devam etsinler dedikleri için başlarına bunlar getirildi. On binlerce eğitimci ihraç talebiyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından disiplin kuruluna sevk edilmiş durumda“ diye belirtti.

“Farklılıkların tamamına saldırı var”

Ülkede itiraz eden kim varsa iktidarın hedefi haline geldiğini söyleyen Kılıç, “Bugün meclisin üçüncü büyük partisi HDP bir abluka altında. Cumhurbaşkanı adayı olan Selahattin Demirtaş ve Eşbaşkan Figen Yüksekdağ tutuklu. Sadece demokrasiyi, barışı ve bir arada yaşamı savundukları için. Halk tarafından irade olarak seçilmiş onlarca vekilleri ve 80’nin üzerinde belediye başkanını tutuklandılar. Bunların hepsi tek tip düşünceye itaat etmeyen ve AKP’nin politikalarını onaylamayanlara ‘bak bedel ödetiyoruz’ diyen bir noktada saldırıydı. Farklılıkların tamamına saldırıydı. Düşünce olarak, köken olarak farklılıklara saldırıydı” dedi.

Eğitim-Sen barışı ve anadilde bilimsel eğitimi savundu

Eğitim-Sen’e yönelmelerinin altında aktif olmasının yattığını belirten Kılıç şöyle konuştu:

“Niye Eğitim-Sen’e yöneldiler? Çünkü Eğitim-Sen barış istedi ve barış dediği için yöneldiler. Bilimsel demokratik ve anadilde eğitimde kararlıydılar. Eğitim-Sen şunu biliyor; birarada yaşamak eşit koşullarda kendini ifade etmek ile mümkündür. İnançların, dillerin, kültürlerin ve tarihlerin bir arada kendisini ifade etmesiyle mümkündür. Bunu savunduğu için Eğitim-Sen’e yönlendiler.”

“TV10 Alevilerin sesiydi, kapattılar”

TV10’un kapatılmasına da tepki gösteren Kılıç, “Alevi kurumlarına yönlendiler; TV10 bir kesimin önemli televizyonuydu. Alevi gerçekliğini, tarihini, ritüelini ve gerçek kimliğini savunan bir televizyondu. Alevilere daha çok söz hakkı veriyordu. Ondan dolayı bu televizyonu da kapattılar. Gazeteler keza öyle. Sıra Sözcü gazetesini bile geldi. Sözcü tamda bu devletin temel dinamiği olanı savunan bir gazeteydi ve şimdi ona karşı bedel ödettiriliyor.”

“Biat etmiyoruz, teslim olmayacağız”

“Kamu çalışanları içinde en çok bedel ödeyen kent Dersimdir” diyen Kılıç, “Çünkü Dersim nettir. Kürttür ve Alevidir. İkinci sırada Diyarbakır var. Dört bine yakın eğitim emekçisini açığa aldılar. Bir çoğu da ihraç edildi. Dolayısıyla kim AKP iktidarına karşı net bir tutum sergiliyor, söylem geliştiriyorsa ona bedel ödetmeye çalışıyorlar. Evet; biz susmuyoruz, itaat etmiyoruz, diz çökmüyoruz ve teslim olmayacağız. AKP’nin politikalarına boyun eğmeyeceğiz. Saldırıların dozu ne kadar artarsa artsın kendi gerçekliğimiz üzerinde yürümeye devam edeceğiz. Anadilde eğitim, barış, halkların kardeşliği ve güvenceli gelecek dedik demeye de devam edeceğiz. Yani bu ülkede demokrasiyi ve insan haklarını savunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı