Güncel

Ferhat Tunç için özgürlük istendi

Dünya Özgür Müzik Forumu (Freemuse), düşünceleri dolayısıyla hakkında peş peşe dava açılan Sanatçı Ferhat Tunç için özgürlük istedi.

Merkezi Danimarka’nın başkenti Kopenhag’daki Dünya Özgür Müzik Forumu (Freemuse), AKP hükümetinin yargı kıskacındaki Sanatçı Ferhat Tunç için özgürlük istedi. Freemuse, Tunç’un, barışçıl ifadeleri nedeniyle yargılandığına dikkat çekti.

Yazılı olarak yapılan açıklamada, “Sanatçı olarak 30 yılı aşkın kariyerinin son 10 yılında, müzik ve diğer barışçıl ifadeleri nedeniyle Tunç, birçok hükümet soruşturması ve kendisine karşı açılan davaların hedefi olmuştur. Totalde, suçlamaların tümü 10 yıla kadar hapis cezasına tekabül ediyor” denildi. Tunç’a iki yeni dava daha açıldığı da ifade edildi.

“FERHAT GİBİ YÜZLERCE SANATÇI BASKI ALTINDA”

Freemuse, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından Şubat 2015’te çıkan ve Ferhat Tunç’un hapis cezasına çarptırılarak ifade özgürlüğünün ihlal edildiği yönündeki hükmüne rağmen, o şimdi sosyal medyada paylaşılan yayınlarla ilgili iki ayrı davada ‘terör örgütü propagandası’ ve ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlamalarıyla karşı karşıya.
Tunç’un davası, Türk makamlarının sanatçıları, kültür üreticilerine ve yayıncılara nasıl zulüm yaptığı, saldırdığı ve hapsetmeye devam ettiğinin kanıtıdır. Özellikle, Türkiye’de sanatsal çevre, Tunç gibi yüzlerce sanatçının sanatsal ifade özgürlüğüne karşı baskı ve kısıtlamalarla yüz yüze kaldıkları 2016’daki darbe girişiminden bu yana daha da kötüye gitti.”

KAMUOYUNA ÇAĞRI

Dünya Özgür Müzik Forumu, kamuoyuna şöyle seslendi:

“Sizin harekete geçmeniz önemli ve Ferhat’ın hayatında ve Türkiye’de onun gibi diğerlerinin hayatında fark yaratabilir. Bu sanatçılarla dayanışma içinde bulunun ve Türkiye’nin Ferhat Tunç’a karşı açtığı tüm suçlamaları düşürmesini talep edin. Davaların düşmesini talep eden imza kampanyasını imzalayın.”

Freemuse’un Ferhat Tunç hakkındaki davaların düşürülmesi için başlattığı kampanyaya şu sayfadan katılmak mümkün: https://freemuse.org/def_art_freedom/drop-charges-musician-ferhat-tunc-turkey/

 

Drop charges against musician Ferhat Tunç in Turkey

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı