EğitimEkonomiGüncelToplum Yaşam

İşçileri yerin altına kredi borcu indiriyor

Soma’da yaşanan facia, kömür madenlerinde işçilerin hangi koşullarda çalıştığını gün yüzüne çıkarırken, ilçede maden ocaklarında çalışan işçilerin yüzde 90’ının kredi borçlusu. Soma Holding A.Ş’ye bağlı kömür ocaklarında çalışan işçiler, kredi borçlarından doyalı madene mecbur olduklarını belirterek, Soma’daki katliama rağmen kredi borçları olduğu için yerin altına ineceklerini söyledi.

madenlerinde işçilerin hangi koşullarda çalıştığını gün yüzüne çıkarırken, ilçede maden ocaklarında çalışan işçilerin yüzde 90’ının kredi borçlusu. Soma Holding A.Ş’ye bağlı kömür ocaklarında çalışan işçiler, kredi borçlarından doyalı madene mecbur olduklarını belirterek, Soma’daki katliama rağmen kredi borçları olduğu için yerin altına ineceklerini söyledi.

Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen faciayla birlikte işçilerin kömür ocağı madenlerinde güvencesiz ve ağır koşullarda çalıştırıldığı ortaya çıkmaya devam ederken, hemen hemen işçilerin tümünün kredi borçlusu olması dikkat çekiyor. İşçilerin yüzde 90’ı, madende işe başladıktan sonra genellikle maaşlarının yatırıldığı bankadan yüklü miktarda kredi çekiyor. Kredi çeken işçiler, bölgede başka geçim kaynağı da olmadığı için uzun süre kömür ocaklarında çalışmaya mahkum ediliyor. Madene nasıl bağlandıkları ve sistem tarafından sömürüldüklerini aktaran işçiler, Soma’daki katliama rağmen kredi borçları olduğu için yerin altına ineceklerini belirtti.

‘Kredi çekmek işletmenin işine geliyor’

Soma Holding A.Ş’nin bir başka madeni olan Atabacası Kömür Ocağı’nda çalışan 9 yıllık maden işçisi Mustafa Göcen, madende çalışan işçilerin ekonomik sıkıntılarına dikkat çekerek, “İşçilerin çoğunluğu, ev sahibi olmayan ve geçimini zor sağlayan insanlar. Bu yüzden krediye başvuruyorlar. Başka çareleri kalmıyor” dedi.

İşçilerin bu sebeple madende uzun süreli çalışmak zorunda kaldığını ifade eden Göcen, “Kredi çekmeleri de işletmenin işine geliyor. Çünkü kredi çekince madenden çıkamıyor. Uzun süreli çalışmak zorunda kalıyor işçi” diye belirtti. Kendisinin de kredi borcu olduğunu aktaran Göcen, borcunu ödemek için de çalışmaya mahkum olduğunu belirtti.

‘Sömürünün sonu yok’

Çalışma koşullarına ilişkin konuşan Göcen, “Bir gün işe gitmediğinde, günlük yevmiye artı prim kesintiye uğruyor. Çalışma koşulları zor. Burada hangi işçinin sırtına bakarsanız kabuk tutmuştur. Denetim yok, iş güvenliği yok. İşletmenin tek derdi, daha fazla üretim ve daha fazla kömür” şeklinde konuştu.

Yine Soma Holding’e bağlı Işıklar Kömür Ocağı’nda çalışan Cemalettin Ergül de “Yeraltında çalışanların yüzde 90’a yakını kredi borçlusudur. Bu krediyi ödemek için de bütün koşullara rağmen madende çalışmaya mecbur kalıyoruz. Krediyi ödeyemeyince de başka kredi ile kapatmaya çalışıyoruz. Yani sonu yok. Çalışan işçi hep kredi borçlusu ve hep madene mecbur” diye konuştu.

‘Katliama rağmen yeraltına ineceğim’

Kendisinin de kredi çektiğini belirten Ergül, “Ortada 301 cenaze var. Normalde yeraltına inmezdim, ama kredi borcum olduğundan dolayı bu katliama rağmen yeraltına ineceğim” dedi. İşçiler, ihmaller gündemde olduğu için denetim hazırlıklarının yapıldığını ve denetimden sonra madenlerin tekrar aynı düzenine döneceğine dikkat çekerek, bir an önce kamulaştırmanın sağlanması gerektiğini belirtti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı