Güncel

Munzur Festivali OHAL gerekçesiyle yasaklandı

Bu yıl 17’ncisi yapılacak olan Munzur Kültür ve Doğa Festivali, Dersim’deki huzur ve güven ortamını bozacağı gerekçesiyle valilik tarafından yasaklandı. 

Tunceli Valiliği, Dersim’de bu yıl 17’ncisinin düzenlenmesinin planlandığı Munzur Kültür ve Doğa Festivalini, Olağanüstü Hal’i (OHAL) gerekçe göstererek yasakladı.

Valiliğin gönderdiği yazıda her yıl yapılan Munzur Festivali’nin çeşitli gruplarca farklı amaçlara

çekileceği iddia edildi ve festivalin kamu güvenliğine uygun bulunmadığı belirtildi.

Valilik tarafından gönderilen yazıda şu ifadeler yer aldı:

“İlimizde basın açıklaması dışında yapılacak toplantı, gösteri yürüyüşleri, oyun, temsil, stant kurma, bildiri dağıtma, çadır kurma, oturma eylemi, konser, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında düzenlenecek tüm etkinlikler Olağanüstü Hal süresince yasaklanmıştır. Ayrıca düzenlenmek istenilen festival etkinliğinin çeşitli gruplarca farklı amaçlara çekilebileceği, etkinliğin amacı dışına çıkabileceği bu durumun ilimizde huzur ve güven ortamının bozularak kamu güvenliği açısından açık ve yakın tehlike oluşturabileceği değerlendirildiğinden; belirtilen etkinliğin yapılması Valiliğimizce uygun görülmemiştir.”

Dün de kayyum ertelemişti

Öte yandan Munzur Kültür ve Doğa Festivali’ne ilişkin dün de Tunceli Belediyesi tarafından bir açıklama yapılmıştı. Kayyumun atandığı belediyeden yapılan açıklamada, festivalin organizasyonu için yapılan ihalede, ‘yeterli rekabet şartlarının oluşmaması’ ve ‘maliyetin yüksekliği’nden dolayı festivalin ertelendiği ifade edilmişti.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı