Güncel

Sivas Katliamı 24. yılında anıldı

2 Temmuz 1993’te Sivas Katliamı’nda yakılarak öldürülenler için Sivas’ta bir araya gelenler, Madımak Oteli’nin önüne karanfiller bırakarak 33 yazar ve ozanı andı.

2 Temmuz 1993’te Sivas’ta katledilenler, 24. yılında Sivas’ta Madımak Otel’in önünde anıldı.

Katliamda yaşamını yitirenlerin yakınları ve çeşitli Alevi örgütleri ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekillerinin bulunduğu çok sayıda kişi Madımak Oteli önünde toplandı.

“Dersim için Maraş için Çorum için Sivas için insanlık için” yazılı bir pankart açılan anmada “Selam olsun ateşle semaha duranlara”, “Devletin Alevisi olmayacağız”, “Adalet halkların elleri ile gelecek” yazılı dövizler de taşındı.

Semahın ardından konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, “Sivas için adalet istiyoruz, Madımak’ta katledilen 33 can için, Berkin Elvan için Çorum için herkes için adalet istiyoruz. Semih ve Nuriye için de adalet istiyoruz. KHK ile üslerinden atılan herkes için adalet istiyoruz” ifadelerini kullanırken ayrıca,  ‘Adalet Yürüyüşü’ne de katılım çağrısı yaptı.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Muhittin Yıldız ise, “24 yıldır Sivas’ta kara duman tütüyor. Biz Sivas için adalet istiyoruz. Alevilerin tarihi katliamlar tarihidir. Devlet bu acılarla yüzleşmelidir. Biz bu acıları sadece Sivas’ta değil Koçgiri, Dersim, Maraş, Suruç’ta yaşadık. Adalet yürüyüşü geç olmasına rağmen anlamlıdır” dedi.

Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Genel Başkanı Doğan Demir de yaptığı konuşmada adalet vurgusu yaptı. Demir, “Biz buraya yıllardır adalet aramak için geliyoruz. Sesimize kulak veren olmadı. Biz inadına laikliği, demokrasiyi, halkların kardeşliğini savunacağız” ifadelerini kullandı.

Ortak açıklamayı katliamda yaşamını yitiren Gülsüm Karababa’nın ağabeyi Hüseyin Karababa okudu.

“Bizler savaşırsak, mücadele edersek, bir elimizde sazımız, sözümüz olursa kimse bizimle baş edemez” diyen Karababa Hollanda’nın Carina Cuanna’ya sahip çıkmadığını vurgulayarak “Hollanda davasına sahip çıksaydı biz şuanda uluslar arası mahkemelerdeydik. Hollanda vatandaşını öldürenler Avrupa’da iltica durumundalar” ifadelerini kullandı.

Karababa “Dava zaman aşımına uğradığı zaman hayırlı olsun sözleriyle karşıladı iktidar. Biz de ‘hayırlı olsun’ nişan, düğün, sünnet gibi şeylerde kullanılır. Ben de kalktım Tayyip Erdoğan’a dava açtım ‘bu bir nefret suçudur’ diye. Bu davayı biz kazanacağız, insanlık kazanacak” dedi.

*foto Pirha

Sivas katliamında hayatını kaybedenler

Muhibe Akarsu – (35 yaşında, misafir), Muhlis Akarsu – (45 yaşında, sanatçı), Gülender Akça – (25 yaşında, sanatçı), Metin Altıok – (52 yaşında, şair, yazar), Ahmet Alan – (22 yaşında, sanatçı), Mehmet Atay – (25 yaşında, gazeteci), Sehergül Ateş – (30 yaşında, sanatçı), Behçet Aysan – (44 yaşında, şair), Erdal Ayrancı – (35 yaşında, yönetmen), Asım Bezirci – (66 yaşında araştırmacı, yazar), Belkıs Çakır – (18 yaşında, sanatçı), Serpil Canik –(19 yaşında, sanatçı), Muammer Çiçek – (26 yaşında, aktör), NesimiÇimen – (67 yaşında, şair, sanatçı,), Carina Cuanna – (23 yaşında, Hollandalı gazeteci), Serkan Doğan – (19 yaşında, sanatçı), Hasret Gültekin– (23 yaşında şair, sanatçı), Murat Gündüz  – (22 yaşında, sanatçı), Gülsüm Karababa –(22 yaşında, sanatçı), Uğur Kaynar – (37 yaşında, şair), Asaf Koçak – (35 yaşında, karikatürist), Koray Kaya – (12 yaşında, çocuk), Menekşe Kaya – (17 yaşında, sanatçı), Handan Metin – (20 yaşında, sanatçı), Sait Metin – (23 yaşında, sanatçı), Huriye Özkan – (22 yaşında, sanatçı), Yeşim Özkan – (20 yaşında, sanatçı), Ahmet Öztürk – (21 yaşında, otel görevlisi), Ahmet Özyurt – (21 yaşında, sanatçı), Nurcan Şahin – (18 yaşında, sanatçı), Özlem Şahin – (17 yaşında, sanatçı), Asuman Sivri – (16 yaşında, sanatçı), Yasemin Sivri – (19 yaşında, sanatçı), Edibe Sulari – (40 yaşında, sanatçı), İnci Türk – (22 yaşında, sanatçı), Kenan Yılmaz – (21 yaşında, otel görevlisi).

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı